Comunicat 30 mai 2023

COMUNICAT

30 May 2023

Dragi concetățeni,

Cu ocazia celebrării Zilei Porților Deschise, sunteți invitați să ne fiți alături la inaugurarea școlii noastre nou construite, în data de 1 Iunie 2023, ora 10:00, în incinta acesteia, situată la adresa: str. Troiței, nr. 59.

Încununarea cu succes a acestui proiect - apărut în egală măsură atât din datoria pe care o avem față de copiii noștri în a le oferi acces la cele mai bune condiții de studiu și dezvoltare, cât și din dorința ca elevii noștri să nu mai fie nevoiți să învețe în 2 schimburi - reprezintă pentru noi un motiv de reală bucurie, fiind rezultatul efortului depus de întreaga noastră comunitate, pentru care mereu am făcut din educație o prioritate.

Școala, cu o arhitectură spectaculoasă, a fost finanțată din fonduri europene, în valoare de 34.802.000 lei, prin Programul Operațional Regional 2014-2020, Axa prioritară 10 – Îmbunătățirea infrastructurii educaționale, având ca Obiectiv Specific 10.1 – Creșterea gradului de participare la nivelul educației timpurii și învățământului obligatoriu, în special pentru copiii cu risc crescut de părăsire timpurie a sistemului, însă a beneficiat și de contribuția financiară substanțială din partea primăriei, în sumă de 9.563.000 lei.

Vă aștept cu drag, în număr cât mai mare, să explorăm împreună această realizare deosebită și totodată să celebrăm împreună Ziua Copilului, pentru care, după orele 12.00, în parcul Tineretului din apropierea școlii, vor fi organizate activități distractive și educative pentru cei mici, desfășurate sub privirile animatorilor prezenți să se asigure că toți copiii se distrează în condiții de siguranță.

Doresc pe viitor să ne bucurăm împreună de cât mai multe rezultate ale eforturilor noastre și să prilejuim cu toții crearea mijloacelor plăcute și relaxante de a ne implica în viața comunității din care facem parte.