ANUNȚ DE INTERES PUBLIC

Joi, 14 decembrie ora 18.00 și luni, 18 decembrie ora 18.00, Primăria Chitila organizează pentru cetățeni două sesiuni de informare și promovare privind achiziționarea de autobuze electrice noi pentru transportul public din oraș.
Evenimentele se vor desfășura la Școala Gimnazială din strada Troiței nr. 59.
Orașul Chitila, în parteneriat cu comuna Mogoșoaia, au achiziționat 12 autobuze electrice noi prin proiectul Linie de transport public cu emisii zero pe ruta Străuleşti-Mogoşoaia-Buftea din cadrul Programului Operațional Regional 2014 -2020.
Obiectivul proiectului l-a reprezentat dezvoltarea unui sistem de transport public ecologic „verde” care să determine reducerea emisiilor de CO2 și îmbunătățirea accesibilității modurilor de transport prietenoase cu mediul, prin investiții destinate îmbunătățirii transportului public urban de călători.
Prin investițiile realizate în transportul public de călători continuă preocuparea pentru asigurarea unor servicii publice de calitate care presupune adoptarea unor măsuri concrete pentru adaptarea mediului fizic într-o manieră incluzivă şi accesibilă tuturor beneficiarilor serviciilor de transport public de călători.